אנדורה

 

אנדורה היא מדינה הממוקמת בחלק המזרחי של ההרים הפירנאים, ובגבול ספרד וצרפת. זו מדינה השישית והקטנה בגוש הארופאי , שיטחה עומד על 468 ק"מ, והאוכלוסייה שלה עומדת על סך 75,000 תושבים. וולה, עיר הבירה של אנדורה, הינה עיר הבירה הגבוהה ביותר באירופה, ממוקמת בגובה 1,023 מטר מעל פני הים. השפה הרשמית הינה קטלנית , למרות שספרדית וצרפתית גם הן שפות מדוברות. שיעורי התיירות באנדורה מסתכמים בכ- 10 מיליון תיירים בשנה הנמשכים לאזור בזכות הקלות במס ואתרי נופש אטרקטיביים בעונות חורף וקיץ באזור. אתרי הסקי בחודשי החורף מביאים למדינה כ-7 מיליון תיירים ומציעים מסלולים באורך של 175 ק"מ של גלישה.

אנדורה חברה באומות המאוחדות מאז שנת 1993. למרות שהיא לא חברה באיחוד האירופאי, המטבע הלאומי שלה היורו. אנדורה היא נסיכות פרלמנטרית עם נשיא של צרפת ובישוף של אורגל אשר משמש כנסיך. הסקטור הבנקאי הידוע כמקלט מס, תורם אף הוא ליציבות הכלכלה. החל משנת 2016 אנדורה תטיל מס הכנסה ורווחי הון בשיעור של 10%, אך יחד עם זאת יהיו לא מעט הקלות ו"יוצאי מן הכלל". ממשלת אנדורה הודיעה בפומבי כי אין להם ציפיות להעלאה הרבה כסף באמצעות מסים החדשים אלה. ממשלת אנדורה לא מתכננת להתעשר מהטלת מס חדש. כל המטרה של מסים חדשים תהיה לנהל משא ומתן עם מדינות ה- OECD על אמנות בילטרליות.

בנוסף, אנדורה אישרה חוק השקעות זרות חדש בשנת 2012 בניסיון למשוך השקעות זרות למדינה. זו הפעם הראשונה שאנדורה פתחה את הכלכלה שלה להשקעות זרות ומסחר. החוק החדש מתיר בעלות של 100% על כל חברה או תאגיד מסחרי ע"י משקיעים זרים.

למידע נוסף

הקמת חברה באנדורה

מיסוי באנדורה