בוסניה והרצגובינה

 

Flag_of_Bosnia_and_Herzegovina.svg[1]

 

 

שיטחה של בוסניה והרצגובינה הינו 51,209 קמ"ר ואוכלוסייתה מונה כ-4.5 מיליון תושבים. המטבע המקומי הינו בוסניה הרצגובינה מארק להמרה (konvertibilna marka)  הוצמד לאירו ולכן הינו אחד המטבעות היציבים ביותר בדרום-מזרח אירופה.

בעקבות האצה של הרפורמה הכלכלית של המדינה, חל לשיפור ניכר בעסקים של בוסניה והרצגובינה. בוסניה והרצגובינה שמה לעצמה כמטרה להיפטר ממכשולים משפטיים הקשורים לביצוע עסקים וליצור אווירת עסקים אטרקטיבית למשקיעים זרים ומקומיים. בוסניה והרצגובינה הינה מועמדת פוטנציאלית להצטרפות לאיחוד האירופאי בעקבות ההסכמים שחתמה – הסכם ייצוב ושיתוף פעולה (SAA) עם האיחוד האירופאי המשותף, הסכם עם EFTA ליצירת סחר חופשי אם גישה לשוק גדול של צרכנים. צפוי כי בעקבות חתימה עלSAA  יגדל אימון המשקיעים המקומיים והבינלאומיים  ויעורר את הכלכלה המקומית.

בוסניה והרצגובינה בעלת כוח כלכלי קטן יחסית לשכנותיה עם צרכי יבוא חזקים. בשנת 2015 התמ"ג עמד על 4,644 דולר לנפש, עם צמיחה ריאלית שנתית חיובית נמוכה. שיעור האבטלה ממשיך להיות גבוה ושכר חודשי ממוצע נמוך. אינפלציה נותרה נמוכה, המשקפת ביקושים מקומיים מרוסנים. כלכלת בוסניה והרצגובינה הושפעה לרעה לא רק מהמשבר העולמי בשש השנים האחרונות, אך גם מהגורמים המקומיים. לצמיחה מתונה בגוש האירו בשנת 2014 יש השפעה על האטת הייצור המקומי של המדינה יצוא בכל הענפים המסורתיים, כמו החשמל, פלדה, אלומיניום, רהיטים וחקלאות. למרות שלמשקיעים מובטח העברה חופשית של הון והחזרה של הרווחים, השקעות זרות ישירות נשארת צנועות ומתעכבות בגלל בירוקרטיה ושחיתות. על פי נתוני בנק המרכזי, רוב ההשקעות בשנת 2014 הגיעו מרוסיה, בריטניה, אוסטריה, קרואטיה, סרביה וסלובניה.

 

למידע נוסף

הקמת חברה בבוסניה והרצגובינה

מיסוי בבוסניה והרצגובינה