מונטנגרו

 

225px-Flag_of_Montenegro.svg[1]

 

הרפובליקה של מונטנגרו ממוקמת בדרום מערב אירופה, בחצי האי הבלקני עם שטח של 13,812 קמ"ר. עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר הינה פודגוריקה, כאשר קטינג'ה צוינה כעיר הבירה המלכותית לשעבר. במונטנגרו מתגוררים כ-625 אלף תושבים. עצמאותה של מונטנגרו הוכרזה בשנת 2006 כתוצאות ממשאל עם שנערך באותה השנה. מונטנגרו הינה החברה ה-192 באומות המאוחדות וה-47 והאחרונה במועצת אירופה.

כמו כן, בשנת 2007 מונטנגרו הצטרפה לבנק העולמי ולקרן המטבע הבינלאומית . מונטנגרו הציגה את מועמדותה כשותפה בארגון הסחר העולמי (WTO). הסכם ייצוב ושיתוף הפעולה עם האיחוד האירופאי נחתם ב-2007 והפכה למועמדת פוטנציאלית להצטרפות ל-EU.

מאז שנת 2001 ממשלת מונטנגרו אורכת רפורמת המס רחבה בממטרה ליצור סביבה עסקית ידידותית ולמשוך משקיעים זרים. בתהליך הרפורמה, המטרה העיקרית של ממשלת מונטנגרו מתמקדת בהפיכתה של מערכת המס במונטנגרו ליעיל יותר וקל יותר ליישום, הגברת האטרקטיביות של מערכת המס למשקיעים זרים והתאמה של מערכת המס להוראות האיחוד האירופי ותקנים בינלאומיים.

בשנים האחרונות, ממשלת מונטנגרו הורידה באופן משמעותי את שיעורי המס, מהלך אשר הגדיר את מיסוי מונטנגרו כתחרותי ביותר באזור. נכון לעכשיו, שיעור מס החברות ושיעור מס הכנסה אישי עומד על 9% ושיעור המע"מ עומד על 19% הינם בין הנמוכים ביותר באירופה. במהלך השנים האחרונות, התיירות הפכה לכוח הכלכלי העיקרי של כלכלת מונטנגרו. לגבי משקיעים זרים קיימות מספר מגבלות, ביניהם מגבלה הנוגעת לקבלת זכויות בעלות על קרקע. החוק קובע כי משקיע זר לא יכול לרכוש בעלות על משאבים טבעיים, נדל"ן באינטרס ציבורי, מורשת ותרבות הנדל"ן בגבול המדינה.

למידע נוסף

הקמת חברה במונטנגרו

מיסוי במונטנגרו