מקדוניה

 

Flag_of_Macedonia.svg[1]

 

הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר של מקדוניה היא מדינה קטנה הררית, מוקפת יבשה עם שטח של כ 25,713 קמ"ר ואוכלוסייה של כ 2,110,000 תושבים. היא ממוקמת בלב הליבה של חצי האי הבלקני וגובלת עם בולגריה למזרח, יוון בדרום, בדרום מערב עם אלבניה, סרביה בצפון וקוסובו בצפון-המערב. להיות בצומת של שני מסדרונות חשובים, יש לו מיקום אסטרטגי במיוחד באזור.

מאז שנת  1997, מקדוניה והאיחוד האירופי היו חתומים על הסכמי שיתוף פעולה שונים. משנת 2001 מקדוניה חתומה על הסכם הייצוב ושיתוף פעולה עם האיחוד האירופי, בעקבותיו הפכה למועמדת רשמית לאיחוד האירופי בשנת 2004. בנוסף, מקדוניה חברה באומות המאוחדות, במועצת אירופה ושותפה הרשמית של נאט"ו בתהליך השלום העולמי. מקדוניה הינה חברה גם ב-CEI, EBRD, ארגון המזון והחקלאות, IMF,, IBRD, IFC, קרן המטבע הבינלאומית, האינטרפול, הוועד האולימפי הבינלאומי, IOM, ISO, OSCE, UNCTAD, אונסק"ו, ארגון הבריאות העולמי, וארגונים בינלאומיים רבים אחרים.

בשנים האחרונות, ממשלות של קפריסין צמצמו את הגירעון התקציב והתמקדו בשמירה על שיעור אינפלציה נמוך, שער חליפין דינר-אירו יציב ושיעורי ריבית נמוכים. למרות זאת, שיעורי הצמיחה בשנים האחרונות עדיין לא עולות על הציפיות ונמוכות יותר מאלו של המדינות הדינמיות ביותר באזור.

מקדוניה נחשבת לאחת המדינות האטרקטיביות למשקיעים זרים מכיוון שממשלתה מנהלת מדיניות מעודדת פעילות כלכלית ע"י פטורים והקלות מס, כולל פטור ממכס, הורדות מס ופטורים זמניים והקלות מס שונות. שיעור מס חברות הינו אחד הנמוכים ועומד על 10% כאשר מס על דיבידנד לא יחול על רווחים אשר טרם חולקו.

 

למידע נוסף 

הקמת חברה במקדוניה

מיסוי במקדוניה