"תיבת בחירה" או "Check-the-box" האמריקאי לסיווג הישות.

 

Flag_of_the_United_States.svg[1]

בשנת 1996, מתוך שאיפה לפשט את תהליך סיווג הישויות, רשות המסים הפדראלית Internal IRS ) (Revenue Service הוציא תקנות  ה-"check-the-box" אשר מאפשרות לישויות לבחור את צורת חבות המס שלהם – כשותפות או כתאגיד. בעוד המטרה הושגה ותהליך הסיווג נעשה פשוט יותר, התקנות החדשות גרמו להשלכות בלתי צפויות אשר הפכו, בסופו של דבר, אותם לכוח מניע לתכנון מס אפקטיבי בתוך ארה"ב ובזירה הבינלאומית.

החוק החדש מאפשר לישויות זרות ומקומיות, אשר לא נדרשו בעבר לבחור בסיווג "תאגיד", לבצע בדיקה פשוטה על ידי בחירה וסימון מתוך הבחירה הקיימת של סוגי ישויות. מנגנון ה-"check-the-box" מאפשר לישויות לבחור כברירת מחדל את צורת ההתאגדות לצורכי המס אם הבחירה לא נעשתה בתחילת הדרך על ידי הישות עצמה. חברה זרה יכולה להיות מוגדרת לצורכי המס כתאגיד אם כל הבעלים שלה בעלי ערבון מוגבל. חברה זרה יכולה להירשם כשותפות אם לישות יש לפחות 2 או יותר בעלים ולפחות לאחד מהבעלים אין ערבון מוגבל. הישות הזרה נחשבת כישות שאינה קיימת לצורכי המס במידה ויש לה בעלים יחיד ואין לו אחריות מוגבלת.

ישות יכולה לבחור את צורת ההתאגדות שלה לצורכי המס כברירת מחדל של "תיבת בחירה" על ידי מילוי טופס 8832 של רשות המסים הפדראלית. במידה ומדובר בחברה אמריקאית יש לבחור את צורת ההתאגדות תוך 75 יום מרגע שנוסדה. לעומת זאת חברה זרה יכולה להמתין עד לרגע שהנושא יהיה רלוונטי מבחינת רשות המיסים ("התאריך הרלוונטי"), כלומר כאשר הישות או הבעלים שלה מחויבים לדווח ל-IRS.

במידה וישות בחרה סיווג ראשונה כברירת מחדל היא יכולה לשנות את הסיווג בזמן שמתאים לה, או, אם מדובר בחברה זרה, עד לרגע שהסיווג הופך להיות רלוונטי לצורכי מס. שינוי בסיווג של ישות עלול להשפיע על חבות המס של הישות ו / או של בעלי מניותיה..

לדוגמא, ישות זרה אשר הגדירה את עצמה בסיווג הראשוני כתאגיד מתחילה לייצר הכנסות ומחליטה לשנות את סיווגה לשותפות לאחר התאריך הרלוונטי. מהלך זה יחשב כשינוי בסיווג הישות אשר מביא ל"פירוק מדומה" עם כל המשמעויות וההשלכות בנוגע למיסוי ונכסים של בעלי מניות בחברה הנמצאת בהליך הפירוק. אבל, אם באותה הדוגמא החברה הייתה בוחרת לשנות את סיווג החברה לפני התאריך הרלוונטי, המשמעות לכך הייתה כאילו הבחירה בסיווג ראשוני כשותפות הייתה נעשית מלכתחילה.

בנוסף, תקנות ה-"check-the-box" מאפשרות לישויות מקומיות וישויות זרות לבחור סיווג אחד בתחום השיפוט ואחד כסיווג אחר בתחום שיפוט אחר ובכך ליהנות מהטבות מס בהתאם לחוקים ומערכת המיסוי המקומיים. מבנה הישות היברידי חריג מסוג זה יכול ליהנות מהטבות מס משמעותיות, מתנאיי הלוואה משופרים ומיסוי מינימלי על דיבידנד.

מדינות רבות באירופה, לעומת זאת, לא מרוצות מכללי ה-"check-the-box" הנהוגים בארה"ב לקביעת סיווג של חברות אמריקניות. חברות אמריקאיות בעלות שלוחות או סניפים באירופה אמורות לשלם מיסים גם במדינות אירופה, אך עקב האפשרות הקיימת להגדרת יישות שונה ממדינה למדינה נהנות מהטבות במיסוי ובכך מזרימות פחות כסף לרשויות המיסים באירופה. גם ה-OECD וגם הנציבות האירופית בוחנות אפשרויות ודרכים לצמצום או ביטול השפעות של תקנות  ה-"check-the-box" על הכנסות המס של המדינות החברות באיחוד.

למידע נוסף אודות תכנון מס בארה"ב, מבנה חברות בינלאומי לצורכי מיסוי, אמנות בילטרליות, הקמת חברה בארה"ב, נציגות פיסקלית בארה"ב, פתיחת סניף בארה"ב נשמח לעמוד לשירותכם: [email protected]