6 שאלות שכדאי לשאול כשמנהלים פעילות עסקית בסין

 

Flag_of_the_People's_Republic_of_China.svg[2]

 

אנשי עסקים אשר מחפשים להרחיב את הפעילות העסקית בסין תוהים הרבה פעמים איך לנהל את עסקיהם על מנת להימנע מהסתבכות משפטית בסין. על מנת לתת מענה מבוסס חשוב שבעל עסק ישאל את עצמו כמה שאלות לגבי הניהול שלו.

האם הפעילות העסקית הינה חוקית מבחינה משפטית?

באופן כללי, אם אתה עושה עסקים בסין במשך יותר ממספר שבועות, יש צורך להקים ישות משפטית (כלומר, מיזמים בבעלות זרה מלאה (WFOE), שותפות, או נציגות). בהנחה, כמובן , שפעילות עסקית של המיזם מוגדרת כחוקית בסין. קיימים מקרים רבים בהם עסקים אשר הינם חוקיים לחלוטין בארצות הברית או באירופה אינם חוקיים בסין.

האם ההסכמים שחתמם מול גורמים סיניים מגנים עליכם?

על פי החקיקה הסינית על מקים העסק לערוך הסכמים מסוגים שונים, כגון: מכתב כוונות שהינו מאין הצהרות כוונות בין שותף הסיני והמשקיע הזר, טיוטת הסכם עבור המיזם המשותף, תזכיר התאגדות והסכמים נלווים; כמו, הסכם העברת טכנולוגיה, הסכם הספקה ורכישה, הסכם לאספקת שירותים משלימים כגון שיווק, הפצה ועוד. מומלץ מאוד להכין הסכמים שמגנים על משקיע זר מול גורמים בסין בכתב, אשר צריכים להיות בשפה הסינית. כדאי שיהיה פירוט ברור לכל ההתניות הרלוונטיות, מכיוון שבית משפט סיני אינו ממהר להציב תנאים ובהתאם לכך רוב הסיכויים שהתנאים שלכם ישקלו בקפידה. אם תגיעו למצב שבו תצטרכו לתבוע את השותף הסיני שלכם, המשפט יהיה חייב להתנהל בסין.

האם אתה מגן על הקניין הרוחני שלך?

כדי להגן על סימני המסחר, הפטנטים וזכויות היוצרים בסין יש צורך לרשום אותם בסין, למרות האמנות הבינלאומיות הרלוונטיות, לכאורה. סין נחשבת כטובה יחסית בשמירה על סודות מסחריים אשר מוגנים בחוזה.

האם השותף הורשע או מואשם בשחיתות?

ארצות הברית אוכפת חוק אמריקאי נגד מתן שוחד במדינות זרות (FCPA), אשר מטיל קנסות וענישה על חברות אמריקאיות אשר העבירו תשלומים בלתי הולמים לגורמים זרים או השותפים הסיניים שלהם. גם קנדה, בריטניה והאיחוד האירופי נלחמים בשחיתויות באופן דומה. בעקבות המגמה העולמית של מאבק בשחיתות והלבנות הון סין חוקקה חוקים אשר אוכפים שוחד של חברות מקומיות על ידי חברות זרות. כאשר בוחנים האם להיכנס לשיתוף פעולה עם חברה סינית או שותף סיני פרטי כדאי לוודא שהם לא נמצאים ברשימה "שחורה" של חברות תחת הסנקציות בעקבות אישומם בשוחד.

האם יבוא –יצוא שלך חוקיים במדינה שלך?

חברות רבות מתייעצות עם מומחים בקשר לחוזי מכירה של מוצרים טכנולוגיים שלהם בסין. אך הרבה לפני חוזה המכירות של המוצר כדאי לבדוק האם על פי החקיקה המקומית מותר לייצא מוצר מסוים. ייתכן ואין בעיה לייבא את המוצר לסין אך קיימת בעיה להוציא את המוצר מחוץ לגבולות מדינת הייצור. כך, למשל, חברות אמריקאיות רבות לא שאלו את השאלה הזו מעולם ומתברר שיצוא של המוצר האמריקאי לסין יתכן כי הינו בלתי חוקי לפי החוק האמריקאי. חלק מהמוצרים, בעיקר מוצרי היי-טק, ניתן לייצא מארה"ב רק לסין עם רישיון בתוקף. בנוסף, רב המוצרים שמיובאים לסין דורשים אישורים מיוחדים כאשר בחלקם לא מאפשרים ייבוא כלל.

האם הפרת חוקים של הגבלים עסקיים, מיסוי, איכות הסביבה או חוקי עבודה?

לכאורה נראה כי חוקי העבודה, איכות הסביבה או המיסוי מתיישבים בקנה אחד עם הגיון בריא ומסייעים למדינות העולם להתנהל בצורה מסודרת ויעילה. מצד שני, כל נושא הינו עולם ומלואו ולכל חוק יש ניואנסים שונים במדינות עולם שונות. על מנת לנהל עסק חוקי במדינה זרה ומאתגרת, כמו סין, נדרשת גם התחשבות בנושאים אלה וגם הבנה שחוקים סיניים עשויים להיות שונים לגמרי מהחוקים המקומיים. אם אתם נמצאים בעיצומו של תהליך הרחבת עסקים לסין או רק בוחנים את האפשרות, נשמח לעמוד לשירותכם ולקשר אתכם עם מומחים מקומיים בסין אשר יסייעו בתהליך הקמת חברה בסין, חיפוש שותף סיני, עריכת הסכמים עם גורמים מקומיים בסין ועוד.

אל תהססו וצרו קשר עוד היום: [email protected]