השפעה של BREXIT על מע"מ בבריטניה

הצבעת Brexit שחלה ב -23 ביוני הדהדה את הכלכלה העולמית. המניות בבריטניה עלו, ירדו ושוב התאוששו לצד הפאונד שנחלש לרמות נמוכות ביותר בעשורים האחרונים. יתר על כן, אי הוודאות צפויה להימשך בעקבות הודעתה של ממשלת בריטניה על הפעלת סעיף 50 המורה על עזיבתה של בריטניה את האיחוד. אבל מה זה אומר עבור המע"מ בבריטניה?

אימוץ מס ערך מוסף במקום מס רכישה ב -1 באפריל 1973 היה תנאי הכרחי להצטרפותה של בריטניה לקהילה הכלכלית האירופית. למרות שבתחילה נקבע גובה המע"מ ל- 10%, שיעור סטנדרטי של מע"מ בבריטניה נע בין 8% ל 25% לאורך השנים. עם זאת, המע"מ בבריטניה היה, ועדיין, בשליטה של חוקי האיחוד האירופי. תנאים בסיסיים ביותר של מע"מ – לרבות התעריף, היקף הפטור ודירוג האפס, מקום האספקה ​​ותזמון המע"מ – מעוגנים בחקיקה של האיחוד האירופי וחלות כעת על בריטניה ועל כל שאר מדינות באיחוד.

עם זאת, מאז שבריטניה הודיעה על עזיבה את האיחוד ועד שתהיה מחויבת להתנתקות מוחלטת מחוקי האיחוד, הרבה הולך להשתנות בשנתיים הבאות.  מעתה ואילך, המע"מ יהיה תחת סמכותה הבלעדית של ממשלת בריטניה. אז אילו שינויים ניתן לצפות?

ראשית, הרבה יהיה תלוי במשא ומתן על Brexit בין בריטניה לאיחוד האירופי, אשר עשוי להימשך כשנתיים. כך ,למשל, התנועה החופשית של סחורות בין בריטניה לשאר מדינות האיחוד עשויה להיפסק. לכן ניתן לצפות למצב שבו על כל הסחורות הנכנסות לבריטניה יחולו הליכי יבוא המיושמים כיום על יבוא סחורות אל האיחוד האירופי. כמו כן, תנועת הסחורות למדינות אחרות באיחוד האירופי תהפוך שוב ליצוא.

שנית, נהלים מנהליים כגון דיווחים לרשויות המס של האיחוד, כמו EC Sales List ודיווחי Intrastart לא ידרשו יותר (על ידי האיחוד האירופי בכל מקרה).

ולבסוף, עזיבת האיחוד יכולה להשפיע לטובה על אזרחי בריטניה בזכות ביטול חוקים אשר נכפו על הבריטים והיו פחות מקובלים על ידם. עזיבה של האיחוד מאפשרת להציג את כללים וחוקים חדשים בהתאם ל"שכל הישר". כך למשל, מאז 1973 חל פטור ממס על שירותים פיננסיים באיחוד האירופי וזאת כי לא הייתה הסכמה על צורת המיסוי בין חברי האיחוד. מודלים שונים הוצגו לאורך השנים אך לא נמצא פתרון המקובל ברמה האירופית. כעת, למוסדות פיננסיים בבריטניה אשר איימו לאורך השנים על עזיבת בריטניה לגבולות האיחוד בגלל ההקלות במס, אולי תהיה סיבה טובה להישאר ולקבל הטבות מע"מ בזכות ההתנתקות מהאיחוד.

אז איך יראה העולם לאחר Brexit ומה ההשפעות על מע"מ ועל תחומים רבים אחרים, עדיין לא ברור. דבר אחד הינו בטוח, המע"מ כאן כדי להישאר. המקור השני הגבוה ביותר של הכנסות הממשלה, מע"מ הוא מס התגנבות האולטימטיבי כי הוא לא רגיש מבחינה פוליטית. להעלות את שיעור VAT ב- 2.5% ומעט מאוד מצביעים ירימו גבה,  לעומת זאת עליה של שיעור מס הכנסה ב -2.5% ואת התגובה הציבורית ניתן לנחש בקלות !!!