יוון

 

Flag_of_Greece.svg[1]

 

בשנת 1974, לאחר סיום של תקופת דיקטטורה בת 7 שנים השתנה הממשל ביוון ממונרכיה חוקתית לדמוקרטיה פרלמנטרית שבראשה עומד נשיא. בשנת 1981, יוון הצטרפה לאיחוד האירופי ובינואר 2001 נכנס גם מטבע האירו, אשר החליף את הדרכמה היוונית.

יוון הינה מדינה מפותחת עם כלכלה פתוחה אשר מתבססת ב-85% על מגזר השירותים. שאר הכלכלה של יוון מבוססת על התעשייה (12.0%) והמגזר החקלאי (3.0%). למרות שיוון הינה מדינת חקלאות ודיג חשובה בין שאר מדינות האיחוד האירופי, תעשיית התיירות מהווה בסיס כלכלי. על פי נתוני ארגון התיירות העולמי של האו"ם, יוון מדורגת כמדינה שביעית בין המדינות המתויירות ביותר באיחוד האירופי ובמקום ה-16 בעולם. כמו כן, אוניות הסחר מייצגות 16.2% מכמות האניות הכוללת בעולם.

הכלכלה היוונית נמצאת במיתון מאז המשבר הפיננסי העולמי של 2008 והמצב הנוכחי של המשק הוא בעיקר תוצאה של משבר האשראי האירופי החוב. רק בזכות הטמעת צעדי צנע קשים, וסיוע בגובה של שני מיליארד יורו מהגוש האירופאי הכלכלה החלה להתייצב לאחרונה.

למשקיעים זרים אשר מעוניינים לעשות עסקים ביוון מצפה סביבה כלכלית מאתגרת. תנאי האשראי של האיחוד האירופי לא מקלים על ניסיונות ההתאוששות של המדינה. יתרה מזו ביורוקרטיה מסובכת ולא יעילה, אי נגישות למידע רגולטורי מקשים על משקיעים זרים ומקומיים אשר מחפשים להקים עסקים ביוון. פתיחת עסק ביוון מלווה בריבוי ניירת רשויות שונות, כמו רשות המיסים (DOY), ביטוח לאומי (IKA), לשכת המסחר ועוד. פעולות אשר לוקחות מספר דקות באמצעות המחשב במדינות אחרות, ביוון לוקחות שעות ארוכות כולל תורים אינסופיים ברשויות.

בעוד הממשלה מנסה לשפר את ההתנהלות במדינה ולהקל על אנשי עסקים, השחיתות חוגגת. לא פעם אנשי עסקים זרים או מקומיים נדרשים לשלם "מס מהירות" על מנת ליהנות משירות מהיר יותר מול הרשויות

למרות שמרבית הפעילות העסקית מרוכזת באזור אתונה, שאר אזורים ביוון מציעים כמו כן הזדמנויות עסקיות. תיירות, אנרגיה, מזון, חקלאות וקמעונאות הם הענפים המפותחים ביותר כיום, יחד עם זאת ייצור תרופות גנריות ותיירות רפואית הינם הענפים המתפתחים והמעניינים ביותר ביוון.

למידע נוסף אודות הקמת חברה ביוון, מערכת מיסוי ביוון, שינויים במס ביוון, רילוקיישן ליוון וסוגיות נוספות , צרו קשר עם המומחים שלנו: [email protected]