מלטה

 

malta

 

ארכיפלג המלטזי המורכב מאיי מלטה, גוזו וקומינו, משתרע על שטח של 316 קמ"ר. אוכלוסיית מלטה, כולל גוזו, מונה כ 418,000. הגידול הדמוגרפי של האוכלוסייה הינו איטי ועומד על כ-0.7% בשנה. השפה הרשמית הינה מלטזית ואנגלית. מלטה – רפובליקה עצמאית עם מערכת פרלמנטרית אימצה בעבר את המודל הבריטי כצורת ממשל. מלטה נהנית מכלכלת שוק חופשי אשר מתבססת בעיקר על תיירות, ייצור ושירותים פיננסיים. הממשלה מעודדת השקעות זרות על ידי תמריצים והטבות רבים ומערכת מס אשר מעודדת צמיחה כלכלית. אי מלטה מציע למשקיעים זרים רשת תקשורת מתקדמת, אנשי מקצוע מיומנים ומיקום גיאוגרפי מעולה מבחינה אסטרטגית. בנוסף, החוקים של מלטה עולים בקנה אחד עם הנחיות של האיחוד האירופי ומאפשרות שיתוף פעולה עם מדינות האיחוד.

בעשור האחרון הממשלה המלטזית מקדמת שינוי במבנה המשק וליברליזציה של שווקים שונים במדינה. כך, הממשלה התחייבה על הפרטת חברות ממשלתיות שונות, כולל אחד הבנקים הגדולים של מלטה (שנרכש על ידי HSBC), שירותי הדואר, נמל התעופה הבינלאומי של מלטה, מפעל הפיס, חברת הגז, נכסים ימיים לאומיים וחברות הטלקומוניקציה. מכיוון שהאי לא מציע מקורות טבע עשירים, הענפים העיקריים של המדינה המניבים הכנסות הינם תעשיה, שירותים פיננסיים ותיירות.

בעקבות ההצלחה של הרפורמה הפיננסית והתעשייתית של 1988, ממשלת מלטה מנהלת שינויי חקיקה נוספים מאז שנת 1994 במטרה לבסס את המשק כספק שירותים פיננסיים חשוב בזירה הבינלאומית וזאת על מנת למשוך עסקים בינלאומיים נוספים למלטה. הקמת רשות השירותים הפיננסיים של מלטה (MFSA) הייתה צעד משמעותי בדרך לביסוס החקיקה בענף של שירותים פיננסיים והשקעות. התוצאה, כיום, מלטה מציעה תשתית פיננסית יציבה אשר תומכת בפעילות כלכלית בינלאומית רחבה, כולל תכנון הזדמנויות פיסקליות.

הנגישות של מלטה, עלויות נמוכות יחסית של תפעול, שכר דירה ושכר עובדים, מערכות טלקומוניקציה מתקדמות ואנשי מקצוע מיומנים ברמה גבוהה מגבירים את האטרקטיביות של מלטה כמוקד לעליה לרגל עבור משקיעים זרים.

למידע נוסף

 הקמת חברה במלטה