קפריסין

 

Flag_of_Cyprus.svg[1]

 

שטחה של קפריסין 9,250 קמ"ר הופך את האי לאחד האיי הים התיכון הגדולים ביותר. קפריסין הינה הצומת בין שלוש יבשות אירופה, אסיה ואפריקה. קפריסין היא חברה מלאה באיחוד האירופי מאז 1 מאי 2004 והחל מהשינה 2008 אימצה את מטבע האירו. סך כל האוכלוסייה של האי היא כ 850,000 אנשים והשפה הרשמית היא יוונית וטורקית, כאשר השפה האנגלית מדוברת ע"י מרבית האוכלוסייה.

על פי החוקה של 1960, הנשיא העומד בראש הראשות המבצעת נבחר לתקופת של חמש שנות כהונה בבחירות כלליות. בית הנבחרים משמש כרשות המחוקקת בקפריסין והרשות השופטת שהיא גוף נפרד ועצמאי אחראית על אכיפת שלטון החוק.

על מנת לאפשר הצטרפותה של קפריסין לאיחוד האירופי, נערכו במדינה רפורמות מס חשובות. קפריסין נחשבת לאחת המדינות בעלות מערכות המס האטרקטיבי ביותר באיחוד האירופי עם מס חברות של 12.5%, ובכך הופכת את המדינה לפופולרית בעיני משקיעים זרים.

כלכלות מפותחות רבות באירופה, כולל קפריסין, עדיין מתמודדים עם המשבר הפיננסי. המשבר בקפריסין הוא לא לגמרי באשמתה של המדינה. הקשר הכלכלי והפיננסי של קפריסין ליוון סחף את הכלכלה המקומית לתוך המשבר של יוון.

מגזר בנקאי קפריסאי כבר נפגע קשות מהמשבר הכלכלי, כספי הציבור הוזרמו לאחד בנקים המקומיים בשנת 2012 וגירעון הממשלתי תפח עם השנים. כתוצאה מכך, ביוני 2012 ממשלת קפריסין הגישה בקשה לסיוע כספי מהאיחוד וקרן המטבע הבינלאומית במטרה לשקם את המגזר הפיננסי בשילוב עם תהליך של קונסולידציה פיסקלית וליישם רפורמות מבניות התומכות בתחרות וצמיחה מאוזנת.

בעקבות בחירתה של ממשלת אשר החלה ברפורמה בקפריסין בחודש פברואר 2013, נחתם הסכם עם טרויקה. שנה אחת מאוחר יותר קפריסין מראה סימנים להתאוששות כלכלית ואופטימיות זעירה לחזרה לשגרה. למרות שהכלכלה של קפריסין עדיין נמצאת בתהליך ההבראה, עסקים מקומיים חשופים לאתגרים ושואפים לממש את פוטנציאל הצמיחה מלאה.

 

למידע נוסף

הקמת חברה בקפריסין

מיסוי בקפריסין

תכנית הטבות מס בקפריסין 2015-2016

 


ליצירת קשר עם חבר ANTEA בכל מדינה, ניתן לפנות למשרדנו בתל-אביב